Yatak Odasındaki Işık Depresyon Nedeni

Yatak Odasındaki Işık Depresyon Nedeni

SHARE:

Uyurken, yatak odasında yanan en küçük ışık bile depresyona girme oranınız artırıyor. Amerikan Epistemoloji Dergisi’nde yer alan, benzer alışkan...

Uyurken, yatak odasında yanan en küçük ışık bile depresyona girme oranınız artırıyor.

Amerikan Epistemoloji Dergisi’nde yer alan, benzer alışkanlıklara (sigara kullanımı, beslenme vb.) sahip dokuz yüzün üzerinde insanda 2 yılı aşkın sürede yapılan bir çalışmaya göre yatak odasında 5 lüx’den fazla ışık olanların depresyona girme ihtimali %65-%65 daha fazla olmaktadır. Bu çalışmada yer alan 900 kişiden 150 sininin uyuduğu odalarda 5 lüx’den fazla ışık bulundurulmuştur.

Bedroom lamp on a night table by Igor Stevanovic on 500px.com

 

Bu çalışma günlük ritim, ışığa maruz kalma ve depresyon arasındaki bağlantıyı gözler önüne seriyor. Günümüzde çoğu insan telefon, tablet veya bilgisayarını yatak odasında bulunduruyor. Bu da depresyon riskinin artmasında doğrudan etken olmaktadır. Az veya kalitesiz uykunun, depresyonun yanında kilo kaybı ve hatta kanser gibi başka başka sağlık sorunlarına da neden olduğu düşünülmektedir.

Lux; 1 metre yarıçaplı bir kürenin merkezinde bulunan 1 mum şiddetindeki ışık kaynağının, 1 metrekarelik küre yüzeyinde oluşturduğu aydınlanma şiddetidir. Örnek ortamlardaki şiddet için aşağıdaki tablo faydalı olabilir.

LUX nedir?

 


COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0