Viking Defin Elbisesinde “ALLAH” ve “ALİ” Motifi

SHARE:

İsveç’in Enkoping şehrinde bir viking mezar elbisesinde bulunun “ALLAH” ve “ALİ” motifleri, İslamın İskandinav yarımadas...

İsveç’in Enkoping şehrinde bir viking mezar elbisesinde bulunun “ALLAH” ve “ALİ” motifleri, İslamın İskandinav yarımadasındaki etkileri hakkında yeni soru işaretleri uyandırdı.

Mezar İsveç’in Gamla Uppsalla bölgesinde 1970’lerde bulunan kalıntılardan çıkarılmış. Bu zamana kadar bu işaretler farkedilmemiş ta ki tekstil arkeoloğu olan Annika Larsson tarafından keşfedilene kadar.

Yine aynı mezarda bir heykelcik ve Bağdat civarina ait bozuk paralar bulunmuş. Heykelcik üzerindeki dairesel

motifler Orta Asya menşeeili.  Gömüde bulunan ince ipek bir kemer üzerinde yapılan inceleme sonucunda “Allah ve Ali” isimlerinin mozaik şeklinde işlenmiş olduğu görüldü. Detaylı incelemeler neticesinde kuşak üzerinde Küfi hat ile sembolize edildiği ve aynadaki yansıması ile Allah ve Ali kelimelerinin görülebildiği ortaya çıkmıştır. Ayrıca mezarın bulunduğu “Boat Grave 36″ alanında da benzer motifler ile bezeli birçok kıyafet tespit edilmiştir.

Malzeme ve örgü tekniği incelendiğinde bu ipek elbiselerin İran ve orta asya menşeeili olduğu anlaşılmıştır.

Vikinlerin 9. yy. dan sonra İslam dünyası ile sıkı ticaret ilişkileri gerçekleştirdiği biliniyor. Ama Dr.Larsson gömülerde bulunan  bu eşyaların sadece ticaret ve yağma sonucu olmadığını, bunun aynı zamanda derin bir kültür değişimi ve ortak fikirlerin oluşması olarak da belirtilebileceğini söylemekte.

ayrıca DNA araştırmaları da devam etmekte ve Şubat 2018’de tamamlanması bekleniyor. Bu araştırmalar da farklı bir boyut kazandırabilir. Dr.Larsson ” DNA araştırmalarının sonuçları geldikçe, bu ölülerin bazılarının Orta Asya genlerine sahip oldukarını söyleyebileceğimizi düşünüyorum”.

Kaynak

İlginizi çekebilir;


COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0