Umberto Eco’dan Ortaçağ’ı Düşleten 6 Roman

Umberto Eco’dan Ortaçağ’ı Düşleten 6 Roman

SHARE:

Umberto Eco italyan bilim adamı, yazar, edebiyatçı, eleştirmen ve düşünürdür. Ama Umberto Eco deyince Akla önce Gülün adı ve Ortaçağ gelir. Mübalağsız...

Umberto Eco italyan bilim adamı, yazar, edebiyatçı, eleştirmen ve düşünürdür. Ama Umberto Eco deyince Akla önce Gülün adı ve Ortaçağ gelir. Mübalağsız ortaçağı, ortaçağlılardan daha iyi anlamış ve anlatmıştır. Kendisi Bologna Üniversitesinde 1971 yılından bu yana profesör olarak çalışmaktadır. Sayısız ödül ve nişan almıştır. Umberto Eco’nun ortaçağda geçmiş veya bir şekilde ortaçağı içeren romanlarını sizler için derledik.

1- Gülün Adı

Gülün Adı, İtalyan yazar Umberto Eco’nun ilk romanı. Orijinal adı ”Il nome della rosa”. Roman 1980’de yayımlandı ve büyük beğeni topladı. Kısa zamanda birçok dile çevrildi. 1986 yılında filmi de yapılan roman aynı yıl Türkçeye çevrildi. Polisiye Yazarlar Derneği ve Amerika’nın Gizemli Yazarları’nın yayınladığı en iyi 100 polisiye romanı listelerinin her ikisinde de yer almıştır. Konusu Orta Çağ İtalya’sında geçen romanda, Papa ile İmparator arasında atama yetkisi savaşı, Hıristiyan tarikatlar arası görüş ayrılıkları, cinayetler, bir Manastır ve etrafında gelişen olaylar, iyi kurulmuş Polisiye bir öykü ile bir anlatıcı (Melk’li, Dom Adso) tarafından aktarılmaktadır. Yedi günlük zaman dilimine bölünerek yazılmıştır. Yazarın İtalya’da, Bologna Üniversitesinde profesör, filozof, tarihçi, estetikçi, Orta Çağ uzmanı, dolayısıyla Orta Çağ konusunda derin bilgi sahibi oluşu, romanı hem başarılı kılmış, hem de tarihi bilgilerle kuşanmış bir yapıt olmasını sağlamıştır.

2- Faucault Sarkacı

Foucault Sarkacı (İtalyanca: Il pendolo di Foucault), İtalyan yazar ve filozof Umberto Eco tarafından yazılmış roman. 1988 yılında yayımlanmıştır. Türkçeye Şadan Karadeniz tarafından çevrilmiş, Can Yayınları tarafından basılmıştır.

Foucault Sarkacı, Kabala’daki on sefirotu referans alan on bölümden oluşmaktadır. Kitabın adı Fransız fizikçi Léon Foucault tarafından tasarlanmış olan ve “Foucault sarkacı” adı verilen, dünyanın kendi ekseni etrafında dönüşünü ispatlayan bir düzeneğe dayanmaktadır.

3- Önceki Günün Adası

Umberto Eco, Önceki Günün Adası ya da özgün adıyla L’Isola del Giorno Prima kitabında, batan bir gemiden kurtulup bir başka gemide `karaya’ çıkan Roberto de la Grive’in öyküsünü anlatır. Yazar, on yedinci yüzyılda geçen bu öyküyü, Roberto’nun sevdiği kadına yazdığı mektuplar ve gemide tuttuğu notlar aracılığıyla okuruyla paylaşır. Roberto’nun ıssız gemide geçirdiği günler boyunca eski yaşantısıyla ilgili anımsamaları, bir dönemin siyaset, sevgi, bilim, toplum yaşantılarını yeniden kurarak, tarih, toplum, insan ilişkilerini değerlendirmemizi sağlar. Üç aşamalı bir anlatı piramidiyle (Yazar / Roberto / Roberto’nun mektuplarını yorumlayan Anlatıcı) okura ulaşan öykü, bir yandan gizemli izler bırakarak sürekli Roberto’dan kaçan bir Davetsiz Konuk’un varlığıyla gerilim kazanırken, bir yandan da hem birinci elden tarihsel anlara ve mekânlara ulaşır, hem de Anlatıcı kanalıyla on yedinci yüzyılla yirminci yüzyıl arasında karşılıklı bakış açıları oluşturur.

4- Baudolino

Baudolino; (İtalyanca: Baudolino) Umberto Eco tarafından kaleme alınan, İtalyanca orijinali 2000 yılında basılan roman.

Yazar, Baudolino adlı genç bir İtalyanın ilginç yükselişini, İmparator Friedrich Barbarossa’nın yakın adamı olup, onu Haçlı Seferi’ne ikna edişini, Bizansta gelişen olaylar ve sefer sonunda burada kurulan Latin İmparatorluğu’nu; Baudolino’yu merkeze alarak anlatmaktadır. Romanda o dönemde yaşamış birçok karakter yer alır. Türkçe çevirisi Şemsa Gezgin tarafından yapılmış olup, 2003 yılında Doğan Kitapçılık’tan yayınlanmıştır.

5- Kraliçe Loana’nın Gizemli Alevi

Kraliçe Loana’nın Gizemli Alevi; (İtalyanca: La Misteriosa Fiamma della Regina Loana) Umberto Eco tarafından kaleme alınan, İtalyanca 2004 yılında basılan roman.

Yazar 1940’lı yıllarda İtalya’da kitaplardan, çizgi romanlardan, plaklardan yola çıkarak, bir çocuğun gözünden bir dönemi aydınlatmıştır. Romanda Mandrake’den Miki Fare’ye, Mussoloni’den Kaptan Gordon’a birçok karaktere yer verilmiştir. Yazar, ayrıca bu kitabında birçok renkli ve siyah beyaz resim kullanarak okuyucuyu eğlendirmektedir. Türkçe çevirisi Şemsa Gezgin tarafından yapılmış olup, 2005 yılında Doğan Kitapçılık’tan yayınlanmıştır.

6- Prag Mezarlığı

Prag Mezarlığı (İtalyanca: Il cimitero di Praga), İtalyan yazar Umberto Eco’nun 2010 yılında yayımlanan romanı. 2012 yılında Independent Foreign Fiction Prize adayları arasında gösterilen yapıtın, Eco’nun Gülün Adı adlı çalışmasının ardından yazdığı en iyi kitap olduğu düşünülmektedir.[1]

kaynak: wikipedia


COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0