TÜRKİYE’NİN HOBİSİ: DİZİLER

TÜRKİYE’NİN HOBİSİ: DİZİLER

SHARE:

Her şey tek bir televizyon kanalıyla başladı. Yayıncılığın ilk yıllarında, tek kanallı dönemde hayatımızın ufacık bir alanını işgal eden diziler artık...

Her şey tek bir televizyon kanalıyla başladı. Yayıncılığın ilk yıllarında, tek kanallı dönemde hayatımızın ufacık bir alanını işgal eden diziler artık trafik de dahil olmak üzere her yerde yanımızda.

 

 

 

Yerli dizilerle tanışmamız, televizyon yayınlarının 1974 yılından itibaren nitelik ve nicelik olarak gelişme gösterdiği döneme denk geliyor. İlk Türk dizisi Kaynanalar’ın TRT tarafından üretildiği dönemde yine TRT, Yeşilçam’ın ünlü yönetmenlerini Türk edebiyatı kaynaklarını kullanarak televizyona dizi ve film üretmeye davet ediyor. 1975’te Halit Refik’in çektiği ve 33’er dakikalık 6 bölümden oluşan Aşk–ı Memnu bu şekilde vücut buluyor ve yayınlanıyor.

Ancak yerli dizilerin gerçek anlamda yığınların ilgi odağı olması, 1986 yılında yeni açılan TRT 2 kanalında gösterime giren Perihan Abla dizisiyle başladı denebilir. Perihan Abla’nın toplumla bütünleşmesini ve bunun etkilerini, dizi bitiminde çekimin yapıldığı sokağa bu adın verilmesinde ve Kuzguncuk’un eskiden orta halli bir mahalleyken aniden emlak piyasalarının gözdesi haline gelmesinde görebiliriz. Perihan Abla ile başlayan bu “İstanbul’un eski semtlerini yeniden gözde kılma” ve mahalle kültürünün yeniden yükselmesi furyası sonrasında Samatya, Çengelköy gibi başka semtler de ünlerini pekiştirdi.

Hayatımızı bir su, Perihan Abla’yı ise suya atılan bir taş gibi düşünün. Bu taş suya değdikten sonra gündelik hayatta olanlar o temas noktasından yayılmaya başlayan, giderek genişleyen halkalara benziyor. Diziler hayatımızın orta yerine onyıllar önce düştü ve etkiledikleri alan her geçen gün genişleyerek bugünkü halini aldı. Arap Dünyası’nda Nour adıyla yayınlanan ve efsaneleşen Gümüş dizisinin çekildiği Abut Yalısı aynen bir müze gibi turistlerin ziyaretine açıldı, Kapadokya bölgesi Asmalı Konak sayesinde ticari gelirini artırdı. Yabancı turistlerin gözdesi olan Kapadokya’yı Türkiye’de yaşayanların bu dizi sayesinde keşfettiğini söylemek yanlış olmaz. Turizm şirketleri Pargalı İbrahim’in doğduğu Yunanistan, Parga’ya Muhteşem Yüzyıl turları düzenliyor, Pargalı’nın dizideki ölüm sahnesini izleyenler Fındıklı’da olduğu tahmin edilen kabrini ziyaret edip dualar ediyor.

 


COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0