TROYA…TRUVA

TROYA…TRUVA

SHARE:

Anadolu Ön-Türk Kültürünün zengin  bir parçası olan Troya kentine kısaca bir göz atalım. Bu konuda sayısız yayın mevcuttur. İleri sürülen ve tartışmal...

Anadolu Ön-Türk Kültürünün zengin  bir parçası olan Troya kentine kısaca bir göz atalım. Bu konuda sayısız yayın mevcuttur. İleri sürülen ve tartışmalar koparan kentin

TROYA ve TRUVA adları arasından biz,  TROİA’yı tercih etmeği -Ön- Türkçeyi esas alarak- düşünüyoruz. Önce bu iki yazılış şeklinin okuma farklarından  ileri gelmiş olduğu kanısındayız:

1.       TROİa…Fransızcada (Oİ), uva diye okunur; bu durumda kelime TRUVA şeklini alır. Fakat  kelime

2.       TROİa .. yani ( Ï ) harfi üstünde 2 nokta ile  yazılmışsa bu takdirde, (O Ï ) olduğu gibi (O Ï) olarak okunur, biz onu OY diye seslendiririz, ad, TROYA şekline girer.

–        Troya’yı tercih etmemizin nedeni (OY) hecesi ve bunun İnanç anlamını vermesi ve pek çok metinlerde geçmesidir. Bu konuda en kudretli  iki örnek Ön-Atalarımızın İstanbul başkent olmak üzere kurdukları ilk devletin adının

–         OY-URUM ATIN oluşu, başkent olan İstanbul’a  da

–       OY-OĞ adının verilmiş olmasıdır… Bilimsel metinlerde TROYA’nın tercih edildiği görülür, WİKİPEDİ buna bir örnektir. Troya’nın kullanılan bir öteki adı, VİLUŞA’dır. Bunun, LUVİ’ce olduğu iddia edilir.

Fakat Ön-Türkçe okunduğuna göre şehrin esas halkı Ön-Türklerdir. Viluşa , UV – İL – UŞ/A diye okunur ; kutsal – halk – yönetim/i anlamını verir. Ayrıca buna, rahmetli Üstat Kâzım Mirşan’ın okuduğu  iki Ön-Türkçe cümleyi  de ilâve edebiliriz:

–         İlk yazıt, OQ halkının Tanrıyla özdeşleşmesini

–         İkinci yazıt, “işbu yazıt Kral anısıdır” cümlesini içerir. Bu yazıtlar,

H.Schlieman’ın bulmuş olduğu ve Ermitaj Müzesi 1983 kataloğunda 2444 ve 2445 sayı ile yer almış olan yazıtlardır. Tübingen üniversitesinden, Troya kazılarını yürütmüş, Göbeklitepeyi ortaya çıkarmış olan Prof.M. Korfman’ın ileri sürmüş olduğu bilgiler arasında 4 öğe Ön-Türk Kültürünü meydana çıkarır (Arkeolog.N. Bayçin)

–         Antik Yunan Kültürüne değil, Ön-Türk Kültürüne ait olduğunu açığa çıkarmaktadır:

1.       Troyalılar asillerin naaşlarını yakarlar (Ön-Türk Ateş Kültü)

2.       Küllerini küp kaplara koyarlar

3.       Yunanlılarla savaşta kentten kaçanlar arasında TURCİ’ler vardır

4.       Troyan’ın esas adı, VİLUŞA’dır

Küp kaplardan birinin göğsünde TÖRT OQ ONG damgası vardır: Dört Öğede Başarı yani, ölümsüzlük TAHTA MASALI: Kenti bir türlü alamayan Grekler, tahtadan büyük bir at yapmışlar, içine saklanan Grek askerleri fırsat bulduklarında attan çıkıp kentin kapıların açmışlar ve Grek askerleri kolayca içeri girmişler..imiş?! Gerçek bambaşkadır: Şehri bir türlü alamadıkları esnada büyük bir deprem olmuş şehir yıkılmış, yangınlar başlamış, Grek askerleri bundan faydalanark Troya’yı almışlardır. Bu ayıplarını örtmek için herkesin hayalini harekete geçiren tahta at masalını uydurmuşlardır ( E. Akurgal, Les Trésors de la Turquie ,Skira, 1966 Genéve) Kısacası TROYA Ön-Türk Kültüründe bir kenttir, Bir Ön-Türk Kentidir. Bu kısa bilgileri 2018 yılını Troya, ya da Truva yılı yapmak isteyen Çanakkalelilere sunuyorum.

Halûk Tarcan (CNRS

5000onon

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0