Piramitlerde Türk İzleri

SHARE:

Dünyanın pek çok bölgesinde birbirine çok benzer böylesi yapılar mevcut. Yapılan yeni keşifler gösteriyor ki bu yapıların ortak noktası Türklerdir. Ço...


Dünyanın pek çok bölgesinde birbirine çok benzer böylesi yapılar mevcut. Yapılan yeni keşifler gösteriyor ki bu
yapıların ortak noktası Türklerdir. Çok kısa özetle anlatmak gerekirse; piramit denilen yapıların temelinde Gök Tanrı inancı ve ona yakınlaşma emeli yatmaktadır. Kazakistan’da bulunan piramit harabesi ile birlikte zincirin halkaları tamamlanmakta. Çin’de bulunan piramitleri de Türklerin yaptığı biliniyor ama detaylı araştırma yapmak şu an için mümkün değil.

Ziggurat of Ur by Thaaer Al-Shewaily on 500px.com


Orta Asya’da piramit yapma yeteneğine ulaşan Türkler, Sümerlerde Zigguratlar ile birlikte zirveye ulaşmıştır. Sümerlerden Mısır’a gidenler tarafından Mısır’ın ilk piramitleri yapılmıştır. Mısırlar daha sonra kendi kültür ve yetenekleri ile devamında kendilerine özgü piramitleri yapmışlardır. Piramitlerin nasıl yapıldığını araştıran batılı bilim adamları uzaylılar’ın yapmış olabileceği tezleri ile işi sulandırmaya çalışmışlar ve aleni gözüken benzerlikleri görmezden gelmişlerdir. Rahmetli Kazım Mirşan Mısır yazıları içerisinde yaklaşık 120 tane Türk yazısı bulmuştu.

Öte yandan Orta Amerikadaki piramitler ise Sümer piramitleri ile büyük benzerlik göstermektedir. Bu piramitleri de Amerikaya giden ön-Türkler tarafından yapıldığı düşünülmektedir.Pyramid of the Sun, Teotihuacan Mexico by Mario Aurich on 500px.com

Dağlık alanlarda yaşayan Türkler Saymalı Taş gibi yüksek dağların tepelerinde tarihin bilinen ilk (M.Ö 15 yy. Göbekli Tepeden daha eski) ibadet alanlarını oluşturmuşlar ve ölülerini buralara gömmüşlerdir. Nisbeten daha düz alanlara göç eden Türkler ise kendilerine dağ benzeri yapılar kurarak Gök Tanrı’ya erişmeyi amaçlamış. Dini ritüellerini,defin işlemlerini, dağlara yazdıkları tamgaları piramitlere işleyerek Gök Tanrı’yı anmak ve ona ulaşmayı amaçlamışlardır.

 

 


COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0