LEOPARLAR İLE YAŞAM!

LEOPARLAR İLE YAŞAM!

SHARE:

Mumbai kentinin ışıklarıyla aydınlanmış leopar, Hindistan’da, Sanjay Gandhi Ulusal Parkı’nın kıyısında dolaşıyor. Park ve civarında 35 leopar yaşıyor....

Mumbai kentinin ışıklarıyla aydınlanmış leopar, Hindistan’da, Sanjay Gandhi Ulusal Parkı’nın kıyısında dolaşıyor.

Park ve civarında 35 leopar yaşıyor. Günde kolaylıkla 15 kilometre yol kat edebilecek bir hayvana ortalama dört kilometrekare alan düşüyor burada. Kilometrekare başına 30 bin civarında insanla dünyanın en kalabalık kentsel alanları arasında yer alan mahallelerle çevrili aynı zamanda bu leoparlar. Yine de iyi durumdalar. Besinlerinin bir bölümünü parkta yaşayan benekli geyik ve diğer yabanıl hayvanlardan sağlıyorlar. Ama bu leoparların büyük bir bölümü de doğa ile uygarlığı ayıran o korunaksız sınırı aşıyor. Kent uykudayken, caddelere ve sokaklara süzülerek kedi, köpek, domuz, sıçan, tavuk ve keçileri, insanoğlunun yol arkadaşlarını avlıyorlar. İnsan yedikleri de oluyor, ama nadiren.

Leopar insanlardan korkuyor ve bunun da sağlam bir nedeni var. İnsanlar tutarsız birer tanıdık onlar için. Bazı durumlarda leopara hayranlık duyuyor, kurtarıyor ve hatta saygı gösteriyor, bazen de aşağılıyor, silahla vuruyor, tuzak kuruyor, zehirliyor, asıyor ve hatta tuzağa düşmüş bir leoparı gaz yağına bulayıp bir kibrit çakıyor ve hayvan bir ateş topu halinde kıvranıp dönerek –yeterince hızlı olmayan bir şekilde– ölürken sakin sakin videoya çekiyor. Doğa korumacılara göre leopar, dünyanın en fazla işkence edilen büyük kedisi.

1

7

6

5

4

3

 

 

 


COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0