Kronik Yorgunluğun 10 Nedeni

Kronik Yorgunluğun 10 Nedeni

SHARE:

Sürekli bir yorgunluk hali içinde misiniz? Üzerinizde bitmek tükenmek bilmeyen bir ağırlık hissi mi var? Muhtemelen aşağıda sıralanan nedenlerden kayn...

Sürekli bir yorgunluk hali içinde misiniz? Üzerinizde bitmek tükenmek bilmeyen bir ağırlık hissi mi var? Muhtemelen aşağıda sıralanan nedenlerden kaynaklanıyor bu yorgunluk. Bunlara dikkat ederseniz tamamen olmasa da büyük ölçüde bu sıkıntıdan kurtulacaksınız.

1. YETERİ KADAR ERKEN KALMIYORSUNUZ

Alarmı kıtı kıtına kurup, son saniyesine kadar uyuyorsunuz kesin. Düşünülenin aksine son saniyeye kadar uyumak gerçekte sizeyardımetmekten ziyade zarar verir. Erken yatıp erken kalkarsanız kişiyi sağlıklı, varlıklı ve akıllı yapar sözü sadece güzel kafiyelei sözler dizisi değil, aynı zamanda bir reçetedir. Yoğun gün temposu ile başetmek için, eyeterince erken kalkıp kendinize zaman ayırmanız gerekmekte. Bilimsel bir çalışma gösteriyor ki, sabah erken kalkanlar gece kuşlarına nazaran karşılaşılan problemlerekarşı daha uyumlu ve proaktif olmaktadır. Bu durum doğal olarak iş ve özel yaşamımızda çok olumlu etkiler oluşturur.

2. ETRAFINIZ ZEHİRLİ İNSANLARLA ÇEVRİLİ.

Sürekli söylenen iş arkadaşlarınız ve mızmızlayan  ahbaplarınız sizi gerçekten yoruyor. hayatınıza giren insanlar sadece sizi duygusal olarak sömürmekle kalmıyor, fiziksel olarak da sizi olumsuz etkiliyor. Eğer etrafınızda böyle insanlar var ise sizin enerjinizi sömürecektir. Bununla nasıl mı baş ederiz? Bu tür ortamlardan mümkün olduğu kadar uzaklaşıp, kendinize huzurlu alanlar oluşturun.

3. SİZDE MAGNEZYUM EKSİKLİĞİ VAR.

Evet biraz tuhaf değil mi? Ama magnezyum aslında sakinleştirci etkiyesahip bir mineral. Vücudunuzun dengesini ayarlamada üstüne yok. Fındık, fasulye, avocado ve yeşilliklerden kolayca bu minerali vücudunuza kazandırabilirsiniz.

4. İŞİNİZDEN NEFRET EDİYORSUNUZ.

Hadi dürüst olalım, sabah kalkıp işe gitmek size zulüm veriyor. Hele de sevmediğiniz bir iş yapıyorsanız ve etrafınız çekişme içinde olan meslektaşlarınız ile çevriliyse. Sürekli miskinlik içindeyseniz, iş hayatında yeni bir maceraya yelken açmalısınız.

5. SPOR YAPMIYORSUNUZ.

Günlük meşgalelerden fırsat bulup da spor yapamıyorsunuz ama ortalamatempo ile 2 saatlik bir antrenman size gün boyu %65 da az yorgunluk olarak geri dönecektir.

6. YETERİ KADAR GÜN IŞIĞI ALMIYORSUNUZ.

Bu tamamen günlük ritim ile alakalı bir durum. Gün içinde yeteri kadar gün ışığına maruz kalmak, geceleyin melatonin hormonunun daha erken üretilmesini sağlar bu da uykuya daha erken dalmanıza yardımcı olup, kaliteli bir uykunun zeminini hazırlayacaktır. Ayrıca D vitamini üretimi de artarak hastalıklara karşı daha savunmalı hale gelinmektedir.

7. SİZ BİR STRESS TOPUSUNUZ.

Endişe, kaygı, sıkıntı ve kuruntu herkesin bildiği gibi iyi bir şey değil. Özellikle, ülser ve tükenmişlik gibi hastalıkların en önemli nedeni. Ayrıca stress uykusuzlupun da en temel nedeni. O yüzden ne kadar stress o kadar uykusuzluk ve dolayısı ile yorgunluk demek.

8. BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZ DÜZENSİZ ÇALIŞIYOR.

Eğer sürekli kendinizi yorgun hissediyorsanız bir nedeni de bağışıklık sisteminizdeki problem olabilir. Bir doktora görünmenizde fayda var. Kadınlar, erkeklere oranla 3 kat daha bağışıklık sistemi rahatsızlığı yaşayabilmektedir.

9. YATAK ODANIZ DAĞINIK.

Bu konuda araştırma yapan bilim adamları dağınık ve düzensiz yatak odalarının uyku düzenini etkilediği yönünde. Kendinize kaliteli bir ortam hazırlayın. Ayrıca odayı mum ve kokular gibi ufak detaylarla renklendirin.

 

10. İŞLENMİŞ YİYECEKLERİ ÇOK TÜKETİYORSUNUZ.

Fast-food yiyecekler yüksek carbon içerdiğinden, bu tür yiyecekleri aşırı tüketmek vücutta hantallığa ve yorgunlupa neden olur. Bunlar yerine meyve, sebze ve tahıllı yiyecekler tüketirseniz, hem vücudunuza gereksiz toksin almaz hem de sağlayacağı vitamin ve minareller ile dinçlik sağlarsınız.

kaynak


COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0