Karaciğer Dostu İçecek

Karaciğer Dostu İçecek

SHARE:

Karaciğer, kanı temizleyerek vücudun zinde ve sağlıklı kalmasını sağlar. Ayrıca kandaki toksinleri de temizleyerek vücut direncini artırır. Dolayısı i...

Karaciğer, kanı temizleyerek vücudun zinde ve sağlıklı kalmasını sağlar. Ayrıca kandaki toksinleri de temizleyerek vücut direncini artırır. Dolayısı ile karaciğerin sağlığı ve düzgün çalışması  vücudun genelini olumlu yönden etkiler. Hal böyleyken karaciğerimizi sağlıklı tutmak için içki ve sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak ve beslenmemize dikkat etmemiz gerekir.

Bunun yanında sabah aç karnına bir kaşık zeytinyağı ve bir kaşık limon karışımından içtiğinizde, karaciğerinizin düzenli çalışmasına gözle görülür bir şekilde katkı sağlayabilirsiniz. Bu uygulamaya bir ay devam ettiğinizde cildiniz daha sağlıklı bir görünüme kavuştuğunu, gözünüzün etrafındaki kara halkaların yok olduğunu göreceksiniz. Çok pratik bu uygulamayı alışkanlık edinmeniz.

Karaciğer, omurgalı ve bazı diğer hayvanlar için hayati bir organ olma özelliğini taşır. Karaciğerin detoksifikasyon, protein sentezi ve biyokimyasal sindirim için gerekli olan üretim de dahil olmak üzere geniş bir etki alanına sahiptir. Karaciğer yaşam için gerekli olan hayati bir organdır. Karaciğer yokluğunda veya işlev yitiminde, diyalizle kısa bir süre fonksiyonları devam ettirilebilir. Fakat karaciğerin fonksiyonunu, uzun süreli yokluğunda, telafi edebilmein hiçbir yolu yoktur. Karaciğer organ metabolizmasında önemli bir rol oynar. Glikojen depolanması, kırmızı kan hücrelerinin üretimi, plazma ve protein sentezi, hormon üretimi ve detosifikasyon ayrışma da dahil olmak üzere vücutta daha birçok alanda işlevi vardır. Karaciğer karında, abdominal-pelvik bölgede diyaframın altında bulunmaktadır. Karaciğer ayrıca yağ sindirimine yardımcı alkali bileşik bir sıvı olan safra üretir. Ayrıca çok özel doku sentezi ve birçoğu normal yaşamsal işlevler için gerekli olan küçük ve karmaşık moleküller de dahil olmak üzere yüksek hacimli biyokimyasal reaksiyonları düzenler.

Tıbbi literatürde çoğunlukla karaciğer anlamına gelen hepar (ἡπαρ) ve Yunanca kelime kökenli hepato terimi kullanılır.

kaynak


COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0