İsveç’in Dünyaya IKEA’dan Sonra Sunduğu Yeni İcadı | Günde 6 Saat Mesai

SHARE:

İsveç masajı Ikea köftesi derken, İsveç dünyaya yeni bir alışkanlık kazandırma yolunda bir adım daha attı. Günde 6 saat mesai. İsveçli firmalar haftal...

İsveç masajı Ikea köftesi derken, İsveç dünyaya yeni bir alışkanlık kazandırma yolunda bir adım daha attı. Günde 6 saat mesai.

İsveçli firmalar haftalık 40 saat olan çalışma süresini 30 saate indirmeye başladı. Yapılan tetkikler de bunun üretkenliği artırdığını ve çalışan moralini dikkate değer şekilde yükselttiği yönünde.

Bir firmanın SEO’su olan Brath, 3 gün önce kendilerinin de bu sisteme geçtiğini belirtti. “Bunu yapmamızın en önemli nedeni çalışanımızı düşünmemiz. Bu sayede çalışanlarımız ailesine ve yapmak istedikleri şeylere daha fazla zaman ayırıyor.

Öte yandan Gothenburg’daki Toyota servisi 13 yıl önce bu sisteme geçmiş. Bu geçiş sonrasında karlarında ve çalışan mutluluğunun arttığını raporlamışlar.

Son yıllarda İsveçli firmalar yeni iş başından, emekliliğe kadar bu eğilimi uygulamaya koyuldu.

İsveç devleti de bu uygulamayı Nisan 2014 den bu yana hemşirelere kısa vardiyalı çalıştırarak başlattı. Sonuçlarını da 2016’nın sonlarına doğru almayı planlıyor. İlk raporlar kısa vardiyalar neticesinde hemşirelerin daha az yıprandığını ve bunun da daha etkin çalışma sergilediklerini gösteriyor.

Bu eğilimin ülkemize kısa zamanda gelmesi çok zor gözükse de ağır çalışma ortamı altındaki yurdum insanı için bir umut olabili.

Kaynak


COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0