Sesüstü ilk Hızyuvar | Hyperloop

Sesüstü ilk Hızyuvar | Hyperloop

SHARE:

Hyper Loop, Türkçe’ye hız yuvarı olarak da çevireceğimiz kavramsal bir toplu taşıma aracı. Hızlı trenlerin bir üst aşaması olarak tasarlanan ve ...

Hyper Loop, Türkçe’ye hız yuvarı olarak da çevireceğimiz kavramsal bir toplu taşıma aracı. Hızlı trenlerin bir üst aşaması olarak tasarlanan
ve çeşitli projeler ile gündeme gelen “aşırı döngü”, kabaca bir boru içinde hareket eden trendir. Sürtünme kayıplarının az olması nedeni ile de yüksek hızlara çıkabilir.

Bu kavramsal ulaşım aracı çok kısa zamanda hayata geçeceğie benzer.  Danimarkalı mimarlık firrması Bjarke Ingels Group (BIG) ve Los angales menşeili Hyperloop One firmalarının ortak girişimi ile Dubai’de dünyanın ilk “hyperloop” unu inşa etmek için çalışmalar başladı. Bu ses üstü ulaşım sistemi, yolcuların sesden daha hızlı hareket etmesini sağlayacak. Tasarılara göre bu araç saatte 1100 km katedebilecek. Bu da 2 saatlik Dubai – Abu Dabi arasını 12 dakikaya indiriyor.

 

 

Hızyuvar’ın kısa tarihi;

Elon Musk tarafından tapray (yeni nesil rayötesi sistem) teknolojisi ile geliştirilmekte olan üst düzey bir hızlı ulaşım aracıdır. Araç, üst düzey ray ötesi sistem (top level sur-rail system) olarak tanımlanmaktadır. Proje bir dönem fikir bazında kalsa da, 2016 ocak ayında Las Vegas’taki Nevada Çölü’nde inşasına başlanan 4.8 kilometrelik test yolu; konseptin gerçekleştirilebilmesi için ilk somut adım olmuştur. Bu test yolunun yapımı için deney parçaları ve kapsüller tasarlanmıştır. Tam ölçekli ilk araç örneğinin ve test yolunun 2016’nın sonunda bitirilmesi planlanmıştır. Sistemin, indirgenmiş basınç borularının oluşturulmasıyla, hava kompresörleri ve asimetrik motorlar tarafından sürülen hava yastığının üzerindeki basınç kapsülleri üzerinde hareket ettirilmesi amaçlanmaktadır.

Aracın ön tasarım belgeleri Ağuston 2013’te kamuoyuna duyuruldu. Proje için, Los Angeles’ten San Francisco Körfezi’ne kadar uzanan bir rota dâhil olmak üzere büyük bölümü Interstate 5 demir yoluna paralel olan bir güzergâh teklif edildi. Yapılan ön çözümlemelerde, bu güzergâhta yapılacak bir yolculuğun yaklaşık 35 dakikalık bir sürede gerçekleştirilebileceği belirlendi. Bu da yolcuların 570 km.lik güzergâhta ortalama 962 km/h ile varış noktalarına ulaşacağı anlamına gelmektedir. Bu güzergâhtaki en yüksek hızın 1,220 km/h olarak gerçekleşeceği düşünülmektedir. Yapılan değerlendirmelere göre, yalnızca yolcu taşıma versiyonu için sistemin maliyeti 6 milyar dolardır. Bu maliyet, araç ve insan taşıyabilen bir sistem için 7,5 milyar doları bulacaktır.

2013’te ulaşım mühendisleri tarafından Kaliforniya güzergâhlı projenin maliyet öngörüsü hazırlandı. Yapılan çalışmada, denenmemiş bir proje için inşaat güven ölçeğinin oldukça düşük olduğu görüldü. Ekonomik ve teknolojik uygulanabilirliği kanıtlanmamış bu proje; ilgili çevrelerde tartışmalara neden oldu.

 

 

 

 

 

Hyperloop One: Website | Youtube | Twitter | Instagram | Facebook | Linkedin
Bjarke Ingels Group: Website | Instagram | Facebook | Twitter 

Kaynaklar 1 2


Newer Post

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0