Gezegenin En Faydalı 10 Yiyeceği

SHARE:

Bazı yiyecekler içerdiği besin değerleri ve vitaminler açısından diğerlerinden daha ön plana çıkmaktadır. Bunlardan 10 tanesini sizler için derledik. ...

Bazı yiyecekler içerdiği besin değerleri ve vitaminler açısından diğerlerinden daha ön plana çıkmaktadır. Bunlardan 10 tanesini sizler için derledik.

1-Ispanak

Healthy green smoothie by Yuliya Gontar on 500px.com

Ispanak, içerdiği bol miktardaki vitamin, bileşen ve mineraller sayesinde çok eski çağlardan itibaren alternatif tıp alanında hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Kilo vermeyi kolaylaştıran ıspanak, genel anlamda sindirim sistemi için faydalıdır. İçerdiği bol miktardaki A vitamini, birçok hastalığa şifa kaynağı olurken özellikle görme yeteneğinin gelişmesine ve göz sağlığına ciddi anlamda katkıda bulunur.  Kemik sağlığının korumasından kan hücrelerinin sağlığına kadar çok geniş bir alanda hizmet eder.

Ispanağın sağlığa faydaları şu şekilde sıralanabilir:

Ispanak Kilo Vermeyi Kolaylaştırır:

Ispanağın Anti Kanser Özelliği: 

Ispanak Göz Sağlığını Korur:

Kemik Sağlığını Korur:

Ispanak Hipertansiyon Düşürür:

Rahatlatıcı Özelliği Vardır:

Sindirim Sistemi Ve Mideye Faydalıdır: 

Beyin Sağlığını Korur:

Ateroskleroz ve Kalp Krizine Faydaları:

Ispanak  Kan Basıncı Düşürür:

Ispanağın Anti İnflamatuar Özellikleri: 

Ispanak Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: 

Ispanak Anemiyi Önler: 

Ispanağın Cilt Sağlığına Faydaları:

Akneyi Tedavi Eder:

Ispanak Saç Sağlığını Korur:

 

2-Kurt Üzümü

Superfoods by Iryna Melnyk on 500px.com

Dünya daki en yüksek antioksidan yiyeceklerinden biridir. Antioxidant carotenoidsin tam bir tayfını içerir.

 • Ömür uzunluğunu artırmak için ve kuvvet verici olarak kullanılır.
 • 19 farklı amino asit içerir (Arı poleninden altı kere daha yüksek). Methionine, Leucine, Isoleucine, Lysine, Phenylalanine, Threonine , Tryptophan, Valine …
 • 21 iz minerallerini içerir. Çinko, kalsiyum, germanyum, selenyum, fosfor …
 • İçeriğindeki Germanyum kansere karşı koruyucu bir iz mineralidir. Nadiren, yiyeceklerde bulunur.
 • % 13 protein içerir, kepekli buğdaydan daha yüksektir.
 • Portakaldan yüzlerce kat C vitamini içerir.
 • B vitaminlerini içerir, yiyeceği enerjiye döndürmek için zorunlu.
 • %8 Vitamin E içerir. (Çok nadiren meyvelerde bulunur, sadece tahıl ve tohumlarda)
 • Beta Sitosterol’a içerir, anti-alevlendirici bir ajandır. Kolesterolü düşürür.
 • Cinsel iktidarsızlık ve büyüme hormonlarına iyi gelir.
 • Hormonların ve beyin ve sinir sisteminin düzgün iş görmesi için vücudun üretimi için gerektirilen gerekli yağlı asitleri içerir.
 • Kalp ve kan basıncına faydası olan maddeler içerir.
 • Solavetivone içerir. Bu madde güçlü bir anti fungal ve anti-bakteriyeldir.
 • Physalin içerir. Löseminin bütün büyük tiplerine karşı aktif olan doğal bir bileşiktir.
 • Tümörlere karşı deney farelerinde doğal katil hücre faaliyetini arttırdığı görülmüştür. Geniş tayfla anti-kanser ilacıdır.
 • Karaciğer tarafından kolin’i üretmek için kullanılan Betain içerir, sakinleştirici, hafızayı arttıran, kas büyümesini terfi ettiren ve yağlı karaciğer hastalığına karşı koruyan bir bileşiktir.
 • Betain ayrıca, vücudun enerji tepkilerinde kullandığı metil gruplarını sağlar ve homosistein düzeylerini azaltmaya yardım edebilir.
 • DNA’yı korur.
 • Havuçtan daha iyi bir beta karoten kaynağıdır.
 • Zeaxanthin içerir. Göz retinasında bulunan iki karotenoidden biridir. Göz sağlığı için çok yararlıdır

 

3-Somon

Fresh salmon by Igor Usatyuk on 500px.com

 

Bir çok kişi çok lezzetli bir balık olduğu için somon tüketmektedir. Ancak bir çok kişi de bu balığın sağlık yararları hakkında fazla bilgi sahibi değildir. Bu makalede, bu balık ve yağının sağlık yararları hakkında bazı bilgiler verilmektedir.

Somon, sadece protein açısından zengin bir kaynak değil, aynı zamanda omega-3 yağ asitleri açısından da zengin olan bir soğuk su balığıdır. Vahşi somon ve çiftlik somonu olmak üzere iki çeşidi vardır. Pasifik Okyanusu’nda yakalanan balıklar genellikle vahşi ve Atlantik Okyanusu’ndan gelenler genellikle çiftlikte yetiştirilmiştir. İnsanlar bu balığı pişirmeyi çok sevmektedir; çünkü inanılmaz derecede çok yönlüdür.  Çok çeşitli şekillerde pişirilebilir. Haşlama, buğulama, ızgara, hatta çiğ bile tüketilebilir. Omega-3 yağ asitleri, vücudumuz tarafından üretilemez bu yüzden yediğimiz besinlerden alınması gerekmektedir. Bu balık omega-3 yağ asitlerinin en iyi kaynaklarından biridir.

Somonun Sağlık Faydaları:

Beslenmenize mutlaka dahil etmeniz gereken bu balığın bir çok sağlık faydaları vardır.

-Bilindiği gibi bu balık, hem omega-3 yağ asitleri, hem de kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde yardımcı olan niasin ve B12 vitamini bakımından zengindir.

-Somon balığında mevcut olan omega-3 temel yağ asitleri, vücutta biriktiği zaman kalp hastalıklarının riskini arttıran trigliserid seviyelerini düşürmeyi sağlar.

-Düzenli olarak somon balığı tüketmek pankreas, kolon, ağız ve mide kanserlerini önlemeye yardımcı olacaktır. Ayrıca, yemek borusu ve midenin hassas mukoza tabakalarını korumaya yardımcı olur.

-En önemli sağlık yararlarından biri de kolorektal kanser riskini düşürmeye yardımcı olmasıdır.

-Pulmoner emboliye karşı vücudu korumada yardımcı olur. Pulmoner emboli bir kan pıhtısının akciğerin ana damarlarından birini tıkamasıdır.

-Bunlardan başka, lösemi, multipl miyelom ve non-Hodgkin lenfoma risklerinin azaltılmasında etkilidir.

-Yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve insüline karşı vücudun tepkisini artırır.

-Düzenli tüketimi, yaşa bağlı makula dejenerasyonu başlangıcından vücudu korur.

-Somon balığı omega-3 yağ asitleri ve amino asit içerdiği için, kuruluk ve göz yorgunluğunu önlemede yardımcı olur.

-Son araştırmalar somon ve uskumru gibi yağlı balıkları tüketen kadınların meme kanserine yakalanma risklerinin çok daha düşük olduğunu göstermiştir.

-Uyluk ve bacak damarlarında gelişen kan pıhtılarının çok şiddetli ağrıya neden olduğu, derin ven trombozu denilen durumun önlenmesinde yardımcı olur.

-Bu balıkta bulunan omega-3 yağ asitlerinin anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Böylece güneş yanığını önlemeye yardımcı olur ve cilt kanseri riskini düşürür.

Yukarıda beslenilen sağlık yararlarının yanında aynı zamanda kilo vermeye çalışan kişilere de yardımcı olur. İçerdiği yüksek protein, düşük yağ oranı ve vücut tarafından şeker emilimini kolaylaştırması kilo vermeyi sağlar. Sağlıklı, parlak bir cilde sahip için önemli olan kalsiyum, fosfor, demir, selenyum gibi minerallerin yanı sıra A vitamini, B vitamini ve D vitamini gibi vitaminler açısından zengindir. Omega-3 yağ asitlerinin bir başka önemli sağlık yararı ise Alzheimer hastalığı ve yaşa bağlı olarak algıda düşüş gibi algı problemlerini önlemeye yardımcı olmasıdır.

4-Avokado

Avocado by Jelena Katavic on 500px.com

İsmini Aztek dilindeki “ahuacat” kelimesinden alan avokado, şekil olarak yeşil bir armuta benzemektedir. Avokado ağaçları 20 metreye kadar büyüyebilen ve yaprak dökmeyen ağaçlar sınıfındadır. Ortalama bir avokado meyvesinin ağırlığı 200 gram kadar olup, en büyüğü 2 kilograma kadar erişebilmektedir.

Avokado, milattan 8000 yıl öncesinden beri Orta ve Güney Amerika’da yetiştirilmektedir. 17. Yüzyılın ortalarında Jameika ve Asya’nın tropik ülkelerine de yayılmıştır. Günümüzde birçok tropik ve astropik ülkede yetişebilen avokadonun en önemli üreticileri arasında Amerika, Meksika, Dominik Cumhuriyeti, Brezilya ve Kolombiya bulunmaktadır.

Faydaları

Avokadonun faydalarına eğilmeden önce genel bir bakış atmakta fayda olacaktır. Amerika’da gerçekleştirilen yaklaşık 15000 kişi üzerinde yürütülen bir çalışmada, katılımcıların sadece 273 tanesi düzenli olarak avokado tükettiğini belirtmiş ve bu 273 kişinin aldıkları E ve K vitamini, potasyum, magnezyum ve toplam diyet lifi gibi besin değerleri diğer katılımcılara oranla belirgin düzeyde yüksek bulunmuştur. Bununla birlikte avokado tüketen kişilerin hem vücut ağırlıkları hem de vücut kütle endeksi tüketmeyenlere oranla daha düşük çıkmıştır. Toplam yağ ve toplam tekli doymamış yağ alımları daha yüksek iken, ortalama kalori değerleri avokado tüketmeyen kişilere oranla belirgin bir farklılık göstermemiştir.Tabi ki, ne bu sonuçların tamamen avokado tüketiminden kaynaklandığı, ne de avokado tüketiminin bizi zayıflattığını söylemek doğru olmaz. Ancak avokadonun daha sağlıklı bir yaşam sürmeye yardımcı olduğu gerçeğine iyi bir dayanak oluşturabilir.

Avokadonun belki de en iyi bilinen faydalarından biri de istenmeyen iltihaplara karşı koruyucu etki göstermesidir. Yani antienflamatuvar teriminin en uygun olduğu gıdalardan birisidir. Avokadonun antienflamatuvar etkisi, içerdiği beş temel gruptan kaynaklanmaktadır;

5-Kinoa

White, red, black and mixed raw quinoa by Iryna Melnyk on 500px.com

 • Glüten içermemesi nedeniyle başta çölyak hastaları olmak üzere glütensiz diyet uygulayanlar için önerilmektedir.
 • Protein oranı yüksek olması nedeniyle insanı uzun süre tok tutmaktadır. Yüksek miktarda lif içermesi sayesinde kan şekeri dalgalanmalarını önleyerek mide kazınmasını engellemektedir bu özellikleri sayesinde diyet programında tüketilebilmektedir.
 • İçerdiği lifin sağladığı diğer bir fayda da; kabızlık ve bunun neden olduğu hemoroid’i önlemede etkili olmasıdır.
 • Hücrelere taşınan oksijen miktarı, beyin sağlığı, zihin açıklığı üzerinde önemli etkisi olan demir mineralini bol miktarda içermektedir.
 • İçerdiği süper oksit dismutaz enzimi cildi yıpranmaya karşı koruduğundan yaşlanmayı geciktirici etkisi bulunmaktadır.
 • Magnezyum mineralinin damarları rahatlatan etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle migren hastalarına magnezyumlu gıdalar tüketilmesi önerilmektedir. Kinoada yüksek miktarda magnezyum bulunmaktadır.
 • Antioksidanlar hücreleri serbest radikallerin olumsuz etkisine karşı korumaktadır. Diğer bir ifadeyle kanser hücrelerinin oluşumunu engellemektedir. Manganez ve kuersetin de antioksidanlardan olup kinoada yeterli miktarda bulunmaktadır.
 • Düzenli Kinoa yemek, vücuttaki total kolesterol miktarını düşürmekle birlikte iyi kolesterol oranını koruduğu yapılan araştırmalarda ortaya konulmaktadır.

6-brokoli

Brocoli by T. Cognard on 500px.com

Sağlıklı Gözler

Brokoli ve diğer yeşil yapraklı sebzeler karotenoid familyasına ait olan lutein ve zeaksantin isimli, gözün lenslerinde yoğun olarak bulunan kuvvetli fitokimyasal antioksidan maddeleri bolca içerir.

Güçlendirilmiş Bağışıklık Sistemi

Bir porsiyon brokoli günlük tüketim için tavsiye edilen C vitamininin tamamını karşılamakla birlikte, içerdiği 1400 miligram civarında beta-karoten ile bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Az olsa da kayda değer miktarda çinko ve selenyum içerir ki bu mineraller de sayısız bağışıklık savunma mekanizmasında kofaktör görevi görür. İçerdiği C vitamini iltihap önleyici yapısı nedeni ile, kışın görülen çeşitli soğuk algınlığı septomlarına karşı destekleyici eleman görevini üstlenir.

Kusurlu Doğum Karşıtı

Hamilelik döneminde folik asit eksikliği, fetüsün sinir sistemi hücrelerinin sağlıklı bölünme gerçekleştirememesinden dolayı oluşan kusurlu doğumları önlemenin en etkin yönlerinden biri, hamile kalmadan en az altı ay öncesinden düzenli bir folik asit kürü uygulanmasıdır. Bir porsiyon brokoli yaklaşık 90 mikrogram folik asit içermektedir ki bu miktar günlük alınması tavsiye edilen miktarın yaklaşık dörtte biridir.

Kuvvetli Kemikler

Yapılan çalışmalar, brokolinin, iskelet sisteminin gelişimi ve sağlıklı kalmasında zorunlu bir element olan kalsiyumu, günlük tüketilen birçok gıdadan çok daha fazla içerdiğini göstermektedir. Özellikle laktoz intoleransı olan kişiler için brokoli önemli bir kalsiyum kaynağı olarak değerlendirilmelidir.

Yukarıda saydıklarımız dışında brokolinin bilinen birçok faydası vardır. İçerdiği yüksek lif ve düşük şeker sayesinde diyabet hastalığına karşı iyi bir yardımcıdır. Lifler kandaki şeker miktarını azalttığı için insülin minimum seviyede tutulabilir. Bunun dışında kadınsal bir hormon olan östrojeni azalttığı için testesteron miktarı artış gösterir. Bu nedenle erkeklerin brokoli tüketmesi önemlidir.

7-Badem

Almonds by Tolga Ozdemir on 500px.com

Badem daha çok Türkiye, İran, Suudi Arabistan, Lübnan, Suriye, Ürdün ve İsrail gibi ılıman iklimlerin olduğu ülkelerde yetişir. Tatlı ve acı badem olarak ikiye ayrılır. Acı badem badem yağı, yemeklere lezzet katmak için kullanılmaktadır. Tatlı badem ise genelde çiğ olarak tüketimektedir. Bademin bir yan ürünü olan badem sütü aynı zamanda lezzetli bir içecek ve inek sütüne alternatif besindir.

Badem son derece yüksek besin ihtiva eder. E vitamini, kalsiyum, fosfor, demir ve magnezyum açısından zengin bir kaynaktır. Ayrıca, çinko, selenyum, bakır ve niasin içerir. Diğer bütün türleriyle karşılaştırıldığıda  besin değerleri ve faydalı bileşenleri ile ön plana çıkmaktadır.

Bademin Sağlığa Faydaları

Bademin sağlık açısından birçok faydası vardır. Çağımızın önemli hastalıklarının başında olan stres ve kanser çeşitlerine karşı bünyeyei koruyucu özelliği vardır. Bunun yanında kabızlık, kolesterol, kemik sağlığı gibi birçok konuda ve çok geniş yelpazade insan sağlığına hizmet eder. Besinlerin emilimini hızlandırmak için tercihen aç karnına, doğrudan badem yiyebilirsiniz.

Badem ayrıca solunum bozuklukları, öksürük, kalp bozuklukları, anemi, iktidarsızlık, ve diyabet sorunlarının çözümü için tercih edilebilir.

Badem Beyin Sağlığına Faydalıdır:

Badem Kolesterol Sağlığını Korur: 

Badem Kemik Sağlığına Faydalıdır: 

Badem Kalp İçin Mükemmel Bir Besindir:

Cilt Bakımı ve Badem: 

Badem Kan Basıncını Düzenler: 

Enerjiyi Arttırır: 

Badem Kanseri Önler:

Badem Diyabete Karşı Koruma Sağlar:

Gebelik Döneminde Badem: 

Badem Kilo Vermeye Yardımcı Olur: 

Badem Kabızlığı Önler: 

8-Pancar

beetroot (2) by Susanne Ludwig on 500px.com

 • Kırmızı pancar çok az besinin içeridği proteinleri, hüzreleri ve enzimleri koruyan maddeler ve bileşenler içermektedir. Kırımızı pancarın içerdiği bu maddeler kalp ve damarlar yanında organların sağlığını korumaya yardımcı olur.
 • Hayvanlar üzerinde yapılan bir çok deneyde, özellikle kalın bağırsak, sinir sistemi, mide akciğer, meme, prostat ve pankreas kanserlerini engelleyeici özelliklerinin olduğu ıpsatlanmıştır.
 • Kırmızı pancarın kan ve karaciğer zehirlenmesilerine karşı iyi geldiği ve ayrıca kanı ve karaciğeri temizlediği bilinmektedir.
 • Kırmızı pancarın damarları genişletici özelliğinin olması kan basıncı seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Kan dolaşımını kolaylaştırarak bir çok hastalığın ortaya çıkmasına neden olan tansiyon seviyesini dengeler.
 • Bünyenin dayanıklılığını arttırır, bu yüzden sporcular egzeresiz yapmadan önce kırmızı pancar suyu tüketirler.
 • Kırmızı pancar bol miktarda C vitamini içermektedir. C vitamini genel anlamda vücududn savunma sistemine katkıda bulunur ve bağışıklığı arttırır.
 • Kırmızı pancarın içerdiği yoğun lifler sindirim sistemi sağlığı için faydalıdır. Mide, bağırsaklar başta olmak üzere sindirirm sistemi organlarının sağlığını korur.
 • Merkezi sinir sistemi sağlığını koruryan kırımızı pancar, bunun yanında kas sağlığı için hayati önem taşıyan potasyum içermektedir.
 • Kırmızı pancarın kemik sağlığına katkısı da çok fazladır. Bunun yanında kas yapısının gülenmesine yardımcı olur.
 • Zeaksanthin içeren kırmızı pancar bu özelliği yardımıyla sarı nokta göz hastalığı olarak adlandırılan bir çeşit göz hastalığına iyi gelir.
 • Kansızlık sorunlarını giderebilir.

9-Tatlı Patates

Sweet potatoes by 135pixels on 500px.com

Büyümede en önemli vitaminlerden olan zengin A vitamini içeriği, kolay sindirilmesi ve düşük alerji riski özelliğiyle tatlı patates bebek beslenmesinde önerilen ilk ve en önemli besinlerden birisidir

Tatlı patates vücutta A vitamini üretimine yardımcı olan beta-karoten bakımından zengindir. A vitamini, C vitamini, yoğun olarak B6 vitamini ile diğer B kompleks vitaminlerini içerir. Ayrıca bakır, manganez, lif, fosfor ve potasyum içerir. İç kısmının rengi sarı veya turuncu olan bir tatlı patates çeşidinin 100 gramı kişinin ortalama günlük A vitamini ihtiyacının birkaç katını, C vitamini ihtiyacının ise yaklaşık yarısını karşılamaktadır. Sahip olduğu bu zengin ve dengeli besin içeriği nedeniyle az gelişmiş ülkelerdeki yetersiz ve dengesiz beslenme sorunlarını azaltmak için tatlı patatesin üretim ve tüketiminin artırılması yönünde projeler geliştirilmektedir.

Şaşırtıcı gelse de tatlı patates, şeker hastaları için yararlıdır . Kan şekerini düzenleyici etkisi vardır. Düşük glisemik indeks değerine sahip olan tatlı patates yendiği zaman kan şekerini yavaş yavaş yükseltir ve uzun süre aynı seviyede kalmasını sağlayarak açlık hissi duyulmasını engeller. Tatlı patates tüketimi karaciğer, cilt ve prostat kanseri riskini azaltır. Kalp krizi riskini düşürücü etkisi vardır.

Beta karoten bakımından zengin olan tatlı patates bağışıklık sistemini güçlendirir, kanser ve yaşlanma etkilerine karşı mücadele eder. Göz ve karaciğer hastalıklarına karşı son derece yararlıdır. Zengin lif ve magnezyum içeriği ile sindirim sistemi için mükemmel bir besindir. Kolesterolü düşürür, bağırsakların sağlıklı çalışmasına katkıda bulunur ve uzun süre tokluk hissi vererek zayıflamaya yardım eder. Demir eksikliği, astım, romatizma ve cilt sorunlarının tedavisinde etkilidir.

10-Domates

fresh by Korkut Doğan on 500px.com

Domatesin faydaları birçok meyve sebzede olduğu gibi saymakla bitmez. Domates tüketimi arttıkça, kalp hastalığı, diyabet ve kanser riski iner. Domatesi düzenli olarak tüketmek, cilt ve saç sağlığına oldukça faydalıdır. Ayrıca enerji artışı ve daha düşük kilo isteyenlerin domates tüketmeleri gerektiğini vurgulayalım. Domates tüketimi, genel anlamda obezite sorununu giderir ve sinir sistemi üzerinde olumlu etki yapar.

Uyku, kas hareketi, öğrenme ve hafıza ile ilgili sorunları giderir. Hücre zarların yapısının muhafaza edilmesine yardım eder.

Domates Kanserle Mücadele Eder:

Domates Kan Basıncını Düzenler:

Domates Kalp Sağlığını Korur: 

Domates Diyabet Hastalığına Faydalıdır:

Domates Deri İçin Faydalıdır:

Domates Kabızlığı Giderir:

Domates Depresyonla Mücadele Eder: 

Domates Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: 


COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0