Dünyanın İlk Pantolonunun Düşündürdükleri

SHARE:

                  Mustafa Aksoy’un Türk Dünyası Tarih dergisinde yayınlanan ” Tarihin bilinin...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mustafa Aksoy’un Türk Dünyası Tarih dergisinde yayınlanan ” Tarihin bilinin ilk pantolonundan Türkiye’ye gelen damga” makalesini okuyunca bunu ve düşündürdüklerini yazıya dökmek istedim. Bu makalede özetle; Wagner’in Doğu Türkistan’da bulunan Turfan şehrine yakın Yanghai denilen eski bir yerleşim bölgesinde yaptığı araştırmalarda keşfettiği ve tarihin bilinendunyanin-en-eski-pantolonu-bulundu-37640 ilk pantolonu keşfetmiştir. Dr.Mustafa Aksoy ise bu pantolonda yer alan damgaların izlerini Ardahan ve Hemşindeki bir patikde, Balıkesirde bir heybede, Isparta’da bir kilimde buluyor.

Milattan öncesine ait bu pantolondaki motif ile günümüzdeki günlük kıyafetler üzerine işlenmiş motiflerin benzerliği kadim Türkler ile günümüz Türkleri arasında bir solucan deliği niteliğinde. Bu gibi izlere Türkistandan tutun da Anadolunun birçok bölgesinde taşlar üzerinde rastlamak mümkün. Bu ipuçları bile Türklerin medeniyete kazandırdıkları mihenk taşlarının küçük bir emaresini sergiliyor.

Mevlana’nın aşağıdaki beyitini duymayan yoktur;

Nice insanlar gördüm üzerinde elbise yok
Nice elbiseler gördüm içinde insan yok!

Bu beyitin asli anlamı malumunuz. Ama ben bunu Türk kültürü anlatan bir beyit olarak yorumlamak istiyorum. Yıllar öncesine ait elbiseler ve eşyalar var biz ait olduğu topluluğu belirlemede nihai noktaya gelebilmiş değiliz. Öte yandan günümüz Türk tarihinde de eksik ve çıplak bölgeler var.

Bu ve benzeri kültür izlerine Asya’nın her yerinde, Avrupa’da birçok yerde, Kuzey Afrika’da ve hatta Amerika’da rastlamak mümkün. Tarih ve kültür bir süreklilik az eder. Bizim de günümüzden eski çağlara kadar kadar olan kültür ve millet kodlarımızı tamamlamamız eksik noktaları gidermemiz lazım. Bu bizim bireyi olduğumuz millet adına başlıca yükümlülüğümüz olmalı.


COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0