CUMHURİYET  BAYRAMIMIZ  KUTLU OLSUN

CUMHURİYET  BAYRAMIMIZ  KUTLU OLSUN

SHARE:

Bu tek ve en büyük bayramımızı , Atatürk ve İnönü döneminde de yaşadım. Cumhuriyet Bayramı  milletçe değil ailelerce, aileler arasında da kutlanmaya b...

Bu tek ve en büyük bayramımızı , Atatürk ve İnönü döneminde de yaşadım.

Cumhuriyet Bayramı  milletçe değil ailelerce, aileler arasında da kutlanmaya başlamıştı…Mahallede en yaşlı ve ayrıca İstiklâl Savaşını da yapmış olması nedeniyle en büyük, babam olduğundan mahallede Cumhuriyet Bayramı kutlamasına bizden başlanmıştı… Büyükdere’de idik… Karakolun önünde bütün gün davul zurnayla halk türküleri, oyun havaları  çalınırdı… Mutluluk içindeydik. Karakol’un kapısı defne dallarıyla süslenirdi.

Bu yıl ise, ülkemizin içine bulunduğu üzüntü verici durumlar  nedeniyle yüzler asık…Gönül aydınlık istiyor.

 

Ben Bayramı biraz neş’elendirmek için Ata kültürümüzün İspanya’da da bulunduğunu, buna KATALANLAR’ın sahip olduklarını bildirmek istedim.

 

…On yıl oluyor İspanya’ ya, Barselon’a gitmiştik…

Dünkü Hürriyet’te İspanya Parlamentosunda Katalanlarla İspanyolların arasında büyük tartışmaların olduğunu okuyunca bu seyahatı ve kısaca yapmış olduğum bilimsel araştırma hatırıma geldi.

KATALANLARIN KÖKENİ  ÖN-TÜRKTÜR ,  işte ispatı:

  • Hispan’İYA… Catalun’İYA …İYA ve İYE son eki Ön-Türkçe’de “ierüün” fiilinden gelir, sehabet ( sahip olma), dolaylı olarak, ülke demektir (K.Mirşan).. Hispan Ülkesi… Katalun* Ülkesi..

 

  • Ȉberia…Yarımada’nın adıdır.  ȈB= düzenli düşünce.. ËR =ermiş,

Düzenli düşünceye varmış…Düzenli düşünenler ülkesi..

 

Barselona’da hemen Etnoğrafya müzesine gittim

  • Girişte sağ taraf vitrinlerle doluydu..Vitrinlere orta boyda toprak kaplar konulmuştu
  • Bu kaplar Ön-Atalamızdaki  ATEŞ KÜLTÜ’nün en karakteristik işaretidirler;  halkına, kul, köle gibi hizmet etmiş olan BEY öldükten sonra, halk tarafından yapılan forumda (meclis) muhakeme edilir, eğer halkına iyi hizmet ettiği kabul edilirse, vücudu ateşe verilir, külleri  ve yanmamış olan kemikleri toprak kaplarda ateş odasında saklanırdı
  • Uzun koridorun sonunda büyükçe bir salona varılıyordu. Karşı duvar baştan aşağıya Ön-Türkçe yazılarla doldurulmuştu. Müzede resim çekmek yasak olduğundan bir kere daha gelmek üzere müzeden ayrılmışdım

 

Yukarıda sıraladığım elemanları tasdik eden yazıları okuyunca ortaya çok büyük gerçekler çıkacaktır.

 

Gene yıllar önce, şu anda nerede okuduğumu hatırlamıyprum, bir grup Katalan, ülkedeki ezici yönetimden kaçmış, önce Yunanistan’a sığınmış, orada da yapamamış ve Türkiye’ye gelmişler. Bugün ÇATALAN denen yere kadar gitmişler. Ondan sonrası bilinmiyor.

  • ÇATALAN, tren hattının Adana’dan güneye doksan derece dönerek inen istasyonun adıdır…Görüldüğü gibi,  Katalan Lâtin dillerinde CATALAN olarak yazılır. Sanırım ( olası bir durum, bilim dışına çıkıyoruz), Katalanlar oraya kadar gittiklerine, belki oraya yerleştiklerine göre Katalan adı, CATALAN olarak kalmıştır
  • ÇATALAN’ı  halk, ÇATALAN denen bir tür ağaç varmış, dalları muntazam çatal gibi iki uçlu çıkarmış, ÇATALAN adı bu ağaçtan kalmış…olarak açıklarlar?!

 

Yapılacak iş, müzedeki duvarın resmini elde etmek:

 

İspanya’da  Ön-Türkleri okumuş ve benden kitap istemiş, kısa süre önce bana telefon etmiş olan bir  zat vardı, bu yazımı okursa,  gereğini rica ederim.

 

Ön-Atalarımız, yazılarını  ve bu yazıların içeriğinin verdiği Türk Kültürünü tüm dünyaya taşımışlar, Dip  Kültürlerini oluşturmuşlardır;  Barselona Etnoğrafya Müzesindeki Ön-Türkçe yazılar ve Kül Kapları bu yayılmanın bir öteki ispatıdır.

 

 Bayramımız bir kere daha kutlu olsun

 

Halûk Tarcan(CNRS)

 

  • * Tamamen olası çerçevesinde  veriyorum: Catalun.. KATALUN okunduğuna göre ..K(ök..gök. .tanrı)).. ata( ATA, ata)) ..L(Ël, halk)… UN(Um olmalıdır… saygın) Göksel, Saygın Ata halkı…?

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0