Gıda Tekeli

Gıda Tekeli

SHARE:

Merketlerin gıda reyonlarında yüzlerce marka mevcut. Ama aslında bu bu yüzlerce firmanın arkasında 10 dev firma yatıyor. Bütün dünyada yerel ürünleri ...

Merketlerin gıda reyonlarında yüzlerce marka mevcut. Ama aslında bu bu yüzlerce firmanın arkasında 10 dev firma yatıyor. Bütün dünyada yerel ürünleri çıkardığımızda ( ki 3. dünya ülkelerinde yerel markaların çoğunun bu büyük firmalara satıldığını da söylemek gerekiyor) tepede 10 firma altında toplanıyor.

Aşağıdaki grafikde bu firmalar ve alt markaları gösterilmiş. Bu firmalar piyasalarda tekel konumunda. Sadece gıdada diğer kategorilerde de benzer resim mevcut maalesef. Bunlar reklamlarla ve çeşitli propagandalarla insanarın bilinç altlarında bir algı oluşturmuş durumda.

Bu firmalar çok büyük ekonomileri yönetiyor ve dolayısı ile çok güçlüler ve güçlü bağlantılara sahipler. Kullandıkları koruyucular ve GDO’lu ürünlerin insan sağlığına zararlarının dillendirilmesini bir şekilde önlüyorlar. Bu sömürününü önüne geçmek için kişisel beslenme alışkanlıklarımızı da değiştirmemiz gerekiyor.

https://s3.amazonaws.com/oxfam-us/www/static/media/files/Behind-the-brands-illusion-of-choice-graphic-2048x1351.jpg


COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0